Informacja z Konferencji pn.“Nauka i przemysł w modernizacji Sił Zbrojnych RP” 26.05.2015

administrator

Konferencja zorganizowana przez Pion Sekretarza Stanu w MON Czesława Mroczka odbyła się w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie, a uczestniczyli w niej przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej, uczelni, instytutów naukowo-badawczych i przedsiębiorstw przemysłu obronnego.

Celem konferencji była wymiana informacji naukowych i przemysłowych dotyczących:

  • stanu i perspektyw realizacji badań naukowych z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa,

  • zamierzeń w zakresie uruchamiania programów strategicznych z obszaru bezpieczeństwa i obronności państwa,

  • współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a resortem obrony narodowej,

  • ochrony praw własności przemysłowej i autorskich praw majątkowych w projektach badawczych i rozwojowych,

  • kierunków modernizacji technicznej w SZ RP do roku 2022,

  • przekształceń strukturalnych w polskim przemyśle obronnym,

  • rozwoju sektora kosmicznego w Polsce,

  • wspierania oferty polskiego sektora obronnego na rynkach międzynarodowych,

  • polityki zbrojeniowej i udziału polskiego przemysłu obronnego w priorytetowych programach modernizacyjnych SZ RP.

Po otwarciu konferencji przez Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON dr. Inż. Stanisława Walickiego głos zabrał Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, który podkreślił, że MON przeznacza na prace badawczo-rozwojowe znaczne środki, ale oczekuje, że będą one zharmonizowane potrzebami wojska. W bieżącym roku wspólne wydatki resortów obrony i nauki na tego typu prace to 250 mln zł, w przyszłym roku, po spodziewanym zwiększeniu wydatków obronnych do 2 proc. PKB, mają one wynieść 290 mln zł.

Wiceminister Skarbu Zdzisław Gawlik przedstawił historię przekształceń w polskim przemyśle zbrojeniowym dokonane w ostatnich latach oraz omówił obecną sytuację w tym zakresie.

Gen. bryg. Włodzimierz Nowak (Dyr. Departamentu Polityki Zbrojeniowej) mówił o udziale polskiego przemysłu obronnego w priorytetowych programach modernizacji Sił Zbrojnych RP podkreślając, że minimalny udział to ok. 50%, a np. w przypadku programu modernizacji sprzętu pancernego i artyleryjskiego wymagany udział polskiego przemysłu przekracza 75%.

W trakcie konferencji nagrodzono zwycięskie projekty w konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie w obszarze obronności. Nagrody przyznano m. in. za opracowanie technologii paliwa rakietowego i pocisków rakietowych o wydłużonym zasięgu, systemu kodowania łączności i celownik termowizyjny.

Forum Związków Zawodowych reprezentowali: Małgorzata Kucab i Janusz Hyjek.