Aktualności
INFORMACJA Z UROCZYSTEJ SESJI SEJMOWEJ RADY OCHRONY PRACY
- administrator
28 kwietnia br. zorganizowana została uroczysta sesja sejmowej Rady Ochrony Pracy. Tematem obrad było przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, higieny i czasu pracy w sektorach gospodarki z największą liczbą wypadków przy pracy.
Posiedzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych oraz ustanowionego przez Sejm w 2003r. Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Posiedzenie objął honorowym patronatem marszałek Sejmu Radosław Sikorski.
Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy. Uroczystość poświęcona została dziedzinom gospodarki o szczególnie wysokim ryzyku dla pracowników, w których liczba wypadków, niezależnie od wagi, jaką przykłada się do prewencji, a nawet karania za lekceważenie dbałości o bezpieczeństwo i higienę pracy, jest największa.
Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Kol. Tadeusz Chwałka w swoim wystąpieniu zaznaczył, że bezpieczeństwo pracy ma szczególny wymiar społeczny i ten wymiar jest szczególnie bliski związkom zawodowym. To właśnie rolą związków jest ochrona podstawowych potrzeb egzystencjalnych człowieka. Składa się na nie m.in. bezpieczna, pewna praca, godziwa płaca, gwarancje emerytalne, możliwość realizacji aspiracji życiowych. Tak rozumianą rolę, związki zawodowe chcą realizować. Jednakże w ostatnich miesiącach, a nawet już latach, jest to szczególnie trudne. Rząd zepchnął związki do roli statystów w dialogu, co spowodowało zawieszenie prac w Komisji Trójstronnej. Dialogu trójstronnego, niezbędnego w kwestiach zatrudnienia, nie ma już od prawie 2 lata. Bezpieczeństwo pracy bezpośrednio wiąże się z warunkami panującymi na rynku pracy, a więc ze stabilizacją zatrudnienia. Wiąże się z wysokością wynagrodzeń i konkurencją w tym zakresie (dla przypomnienia: Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie w indeksie biedy. Gorzej jest już tylko w Bułgarii i Rumunii.), z zabezpieczeniami socjalnymi.
Zaznaczył, że „miejscem właściwym do wypracowania zmian prawnych mających poprawić bezpieczeństwo w pracy powinna być instytucja dialogu społecznego z udziałem związkowych partnerów społecznych, którzy jako praktycy są dobrze zorientowani w tych kwestiach. Przedmiotem regularnych prac w nowej Radzie Dialogu Społecznego powinien stać się temat BHP we wszystkich gałęziach gospodarki”.
W uroczystej sesji sejmowej uczestniczyła Przewodnicząca ZZSO Małgorzata Kucab oraz Sekretarz ZZSO Danuta Zalewska.
Przewodnicząca ZZSO
/-/ Małgorzata Kucab